
![[@title]](https://res.cloudinary.com/redhatholdings/image/fetch/w_900,h_519,c_fill,q_auto,f_auto/https://www.enkeliviesti.fi/uploads/agent_blog_dev/tavarasta-luopuminen.webp)
Viime vuosina on tullut muotiin liiasta tavarasta luopuminen. Tällä hetkellä arvostetaan avaraa ja niukasti sisustettua kotia, missä ei ole turhaa tavaraa. Sanotaan myös tavaroiden karsimisen tuovan lisää henkistä hyvinvointia.
Tottahan se on, että kodin epäjärjestys ja siellä sun täällä lojuvat tavarakasat ottavat päähän ja kiristävät hermojamme. Tuntuu ettei voi tarttua muihin tärkeisiin tehtäviin ennen kuin tämä ikuinen epäjärjestys on saatu kuntoon.
Lisäksi omistamistamme tavaroista pitäisi huolehtia, niillä jokaisella tulisi olla jokin paikka missä säilyttää sitä. Niiden tulisi pysyä järjestyksessä ja niiden tulisi tuottaa meille iloa.
Mitä vähemmän meillä on tavaraa, sitä helpompaa meidän elämämme on. Meidän ei tarvitse enää huolehtia meidän omistamastamme tavarasta niin kuin ennen. Siivoaminenkin on entistä helpompaa.
Kesäisin terveisin Serena, 246.
























